OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej - 5.04.2020 r.

1. Rozpoczął się Wielki Tydzień.

2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj, o godz. 15.00.

3. Odwołany zostaje termin przystąpienia dzieci do Pierwszej Spowiedzi św. zaplanowany na 18. kwietnia.

4. Msze św. do środy włącznie o godz. 7.00 i 17.00. W Wielki Czwartek, w ciągu dnia nie sprawuje się Mszy św. – nawet z okazji pogrzebu.

5. Wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej, rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego, które zakończą się w Niedzielę Wielkanocną. Święte Dni Paschalne stanowią szczyt i centrum całego roku liturgicznego i są szczególną pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli całego dzieła zbawczego. I tak, w Wielki Czwartek, o godz. 19.00., obchodzona będzie pamiątka Wieczerzy Pańskiej – to jest ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. W tym roku nie przygotowujemy Ciemnicy. Adoracja w Wielki Czwartek – do godz. 23.00.

6. Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie sprawuje się Mszy św. Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek, rozpocznie się o godz. 15.00., gdyż właśnie około tej godziny, według przekazu Ewangelii, Pan Jezus skonał na Krzyżu. W czasie tej wyjątkowej liturgii zostanie uczczony krzyż Pana Jezusa, na którym dokonała się zbawcza ofiara. Wielkopiątkową liturgię zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia obowiązuje wstrzymanie się od potraw mięsnych, a dorosłych od 18 do 60 roku życia post ilościowy czyli ścisły. Adoracja – do godz. 23.00.

7. Wielka Sobota, od samego rana, to dzień ciszy spoczywającego w Grobie Pana Jezusa. I my powinniśmy ten dzień przeżywać w ciszy i skupieniu. Kościół święty zachęca nas do zachowania w Wielką Sobotę wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, i ofiarowania postu paschalnego w intencji tych, którzy w Noc Zmartwychwstania przyjmą sakrament Chrztu – post ten nie ma charakteru pokutnego i nie jest on obowiązkowy. W Wielką Sobotę, trwać będzie adoracja przy Bożym Grobie od godz. 8.00. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki - przed niedzielnym śniadanie świątecznym, odmówmy w swoim mieszkaniu modlitwę „Ojcze nasz…” i podziękujmy Bogu za Boże dary (można skorzystać z formuły błogosławieństwa znajdującej się na stronie internetowej).

8. Celebracja Wigilii Paschalnej w Noc Paschy rozpocznie się o godz. 20.15; w tym roku nie będzie błogosławieństwa nowego ognia przed kościołem, Liturgia Słowa zostanie zawężona do minimum, akceptowalnego przez prawodawstwo liturgiczne.

9. W Niedzielę Wielkanocną, o godz. 6.00., przed bramami kościelnymi, Ksiądz Proboszcz udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej Parafii - prosimy, aby zgodnie z przepisami sanitarnymi, nie gromadzić się w tym momencie na placu kościelnym. Msze św., w Niedzielę Wielkanocną w naszym kościele będą sprawowane o godz.: 6.00., 10.00, 11.30., 13.00. i 18.00., (nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. i 8.00.).

10. Informacje dotyczące Spowiedzi. Na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Jeżeli ktoś znajdzie się w bolesnej niemożności przystąpienia do sakramentu pokuty, winien pamiętać, że po gruntownym rachunku sumienia może on wzbudzić w sobie żal doskonały płynący z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, który odpuszcza grzechy powszednie. Żal doskonały przynosi również przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Obecny czas łączy się z bardzo wieloma trudnościami i przeszkodami, stąd i ograniczenia związane z możliwością przystąpienia do Spowiedzi św. Uwzględnijmy możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanujmy przystąpienie do Spowiedzi św.

11. Zachęcamy do przeżywania liturgii Triduum Paschalnego i nabożeństw pasyjnych poprzez przekazy telewizyjne, radiowe i internetowe. Zachęcamy też Parafian do duchowej wspólnoty w czasie, gdy w kościele parafialnym odprawiane będą celebracje liturgiczne. Pamiętajmy, że w związku z epidemią w Ojczyźnie oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych i zaleceń Władzy Duchownej, w świątyni parafialnej we wszystkich celebracjach, może uczestniczyć pięciu wiernych oraz Duchowieństwo i ścisła asysta kościelna. Prosimy wiernych o zrozumienie całej tej sytuacji. Przeżywajmy Święte Dni Paschalne w duchu prawdziwej wiary, czerpiąc duchowe siły i wzór z posłuszeństwa i miłości naszego Pana i Zbawiciela wobec Ojca Niebieskiego. Nie ustawajmy w modlitwie!